ההיסטוריה של הקרמיקה והשימוש כיום

0
4915

הקרמיקה , חומר מובן מאליו המשמש בעיקר לציפוי קירות ומבנים או לפיסול ויצור חומרים לאיטום . הידעתם מה ההיסטוריה של חומר זה שנקרא קרמיקה ?

חומר הגלם שמימנו מפיקים את הקרמיקה נמצא בטבע בכמויות אדירות , חומר זה מעובד באמצעות טכנולוגיות חדישות ומתוחכמות למגוון חומרים שאנו משתמשים ביום יום.

כבר לפני אלפי שנים בתקופת האדם הקדמון נהגו להשתמש בקרמיקה ליצירת כלי אוכל , כלי נוי ואיטום הבית שזה למעשה היה השימוש  העיקרי בקרמיקה. לאחר מאות שנים החלו לפתח את קרמיקה להשתמש בקרמיקה לעשיית אריחים לבנייה ולציפוי מבנים . הקרמיקה החלה להתפשט בעולם כשהיא משתבחת ומקבלת חוזק ונהנית מעיצובים , וגימורים שונים ושלל צבעים .

ריצוף וחיפוי באריחי קרמיקה בגדלים ובגוונים שונים שולט בעיקר באזור האמבטיה ,השירותים והמטבח,  לאחרונה חיפוי הקרמיקה נכנס לכל חלל הבית ונהיה כחלק בלתי נפרד מעיצוב כל הבית . למעשה גרניט פורצלן המוכר  לנו בשמו הוא למעשה סוג של קרמיקה. קרמיקה היא אחד מחומרי הריצוף המובילים בעולם הן בשל איכות החומר , חוזק החומר ,הרב גוניות שבה היא מופיעה. האפשרויות הקיימות בפני העומדים לרצף בקרמיקה הן רבות: הקרמיקה  מגיעה בעיבודים שונים וברמות גימור שונות , כמו אריחי קרמיקה בעלי דפנות מחוספסות , שנראות כאילו לא עיבדו אותם , או אריחי קרמיקה דמוית עור. ועוד סוגי קרמיקה רבים ומגונים . קרמיקה היא חומר שמגיע בגוונים רבים וניתן לשלב בכל חלל על פי תפיסת עיצוב הבית הייחודית לנו. ניתן לשלב אריחי קרמיקה בריצוף ובכך להעניק לרצפה מראה טבעי וייחודי. כך גם ניתן לשלב אריחי קרמיקה ביחד עם אריחי שיש או פלחי שיש דקורטיביים וליצור שטחים מעוצבים. בחוג קרימקה ניתן לחקות חומרים אחרים לדוגמא עץ , ברזל , שיש וסוגי אבנים שונות, הקרמיקה יכולה בעיבודים מסוימים להיראות כמו אבן טבעית על סוגיה השונים והמגוונים , פרקט עץ ואפילו פסיפס . קרמיקה מאז ומעולם תופסת ותתפוס חלק גדול מחיפויי שטח הבית ומכאן חשיבותה הגדולה בעיצוב הסופי של הבית.

איך נבחר בסוג הקרמיקה?? ובכן, יש להתחיל את תהליך בחירת אריחי קרמיקה מוקדם , ולא לדחות את בחירת אריחי קרמיקה לסוף הבנייה או השיפוץ. השיקול נובע מזמני אספקה, שיכול להיות לעיתים ארוך ומיגע . בחרו בקפידה את סוג העיבוד של קרמיקה הרצוי לכם. לסביבה רטובה עדיפים אריחי קרמיקה  בעלי גימור מט ומחוספס למניעת החלקה. הקרמיקה אינה מתאימה למשל לחיפויי לחדרי ילדים, בחדרי ילדים  עדיף להתקין פרקט להשגת מראה חם וחלק. אריחי קרמיקה חלקים מידי תמיד מהווים סיכון, ולכן חשוב להקפיד כי אריחי קרמיקה חלקים ישולבו בחללים בהם לא מתרוצצים או רצים . כשאתם מתכננים את הבית , קחו בחשבון כי ריצוף הבית וחיפוי הקירות ( היכן שצריך ) הוא חלק בלתי נפרד מהעיצוב. לא רק רהיטים אלא גם סוג הריצוף עליו יהיו מונחים, ולכן ההחלטה על סוג אריחי קרמיקה חייב להיעשות בהתאם לסגנון ואופי הבית. האפשרויות העומדות בפניכם הנן רבות ומגוונות : החל מסוג הקרמיקה , גוון הקרמיקה , דרך גודל אריחי הקרמיקה וסוג העיבוד. “רובה” הוא אותו חומר שנמצא במילוי  בין אריחי הקרמיקה. צבעה של הרובה מותאם לצבע הקרמיקה או לסגנון העיצוב של משטח החיפוי ויש לשים לכך לב. רובה לבנה תשחיר יחסית מהר ולכן נצטרך לחדש אותה בתדירות גבוהה יחסית לעומת רובה כהה שאורך חייה ארוך יותר ולא רואים את הלכלוך על הקרמיקה והרובה. קיים תקן ישראלי לקרמיקה, לפניכם כמה מעיקריו: להכנת שכבת הטיט שמתחת לאריחים אסור להשתמש בסיד. את המרווחים הנוצרים בתהליך החיפוי יש למלא ברובה למניעת שקיעות. אריחי קרמיקה יש לטבול במים כ24 שעות לפני ההדבקה . שבוע לפחות לאחר הריצוף יש אפשרות לבצע ליטוש באמצעות אבן ליטוש מיוחדת, במטרה להיפטר מחתיכות  של מלט וחומרי בניין אחרים .

לכן זכרו קרמיקה זה עולם ומלואו בהחלט עדיף להתחיל בקרמיקה את הכיוון שאתם רוצים שבתכם יראה

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here