המלחמה על ההסברה: מדרום אמריקה באהבה

המלחמה על ההסברה: מדרום אמריקה באהבה
קרדיט: CAM

משלחת מנהיגים מאמריקה הלטינית הגיעו לביקור סולידריות ביישובי העוטף

הביקור – ביוזמת התנועה למאבק באנטישמיות

בשבת השחורה של ה-7 לאוקטובר, נחטפו בידי מחבלי החמאס למעלה מעשרים ישראלים ארגנטינאים, כעשרה אחוזים מכלל החטופים. שיעור גבוה זה קשור קשר הדוק לסיפור ההתיישבות של עולי דרום אמריקה ודור ההמשך שלהם במספרים גדולים ביישובי העוטף, מביאים עימם את הלהט האידיאולוגי, האופי העממי והקסם הלטיני- למרקם החיים הפסטורלי שאפיין את הקיבוצים עד ליום הארור ההוא. בהנגדה לכך, מלבד נשיא ארגנטינה הנבחר שבולט בתמיכתו בישראל, רבות ממדינות אמריקה הלטינית מביעות מאז פרוץ המלחמה ביקורת נוקבת נגדה: בוליביה ניתקה את היחסים הדיפלומטיים, צ'ילה וקולומביה החזירו את השגרירים להתייעצות, הנשיא הברזילאי לולה יצא בהאשמות קשות, במקסיקו דרשו הפסקת אש מידית ומדינות אחרות נקטו בצעדים והתבטאויות פרו-פלסטיניות מובהקות. בתנועה למאבק באנטישמיות זיהו את המגמה האנטי-ישראלית במרכז ובדרום היבשת והחליטו לחזק את ההסברה הישראלית מול הקהילות המקומיות.

בהזמנת התנועה נחתה בישראל אתמול (11/3) משלחת סולידריות של מנהיגים מכמה מדינות מפתח, כולל נציגים מצ'ילה, מגואטמלה, מאורוגוואי, מפנמה ומהונדורס, מדינות שבחלקן הסחף האנטי- ישראלי בלט בחודשים האחרונים במיוחד. ביומם הראשון לביקור סיירו בקיבוץ ניר עוז, באתר מסיבת הטבע ברעים, ובעיר אופקים. ביקורים אלו זימנו עבורם מפגשים מרגשים עם משפחות שכולות ומשפחות חטופים, וגם עם ראש עיריית אופקים, אשר שיתף את אורחיו בגבורה ובאומץ הלב שהפגינו עשרות מתושבי עירו שנפלו בהגנה על הבית. בבית משפחת הורן בקיבוץ ניר עוז, התרגשו המשתתפים מסיפורם של שני האחים החטופים איתן ויאיר הורן שנחטפו יחדיו מביתו של יאיר המתגורר בקיבוץ. השניים מחזיקים באזרחות ארגנטינאית, ובני משפחתם התראיינו לכל כלי תקשורת אפשרי באמריקה הלטינית על מנת לפעול להשבתם. עוד נפגשו חברי המשלחת באתר הטבח ברעים עם נטליה קסרוטי, אמו של קשת קסרוטי ז"ל, הצעיר זהוב השיער שנרצח במסיבה שהפכה לשדה קטל. עבור קסרוטי, דוברת ספרדית שפת אם, שהשתתפה כבר במשלחות הסברה במקסיקו ובמיאמי, הפגישה היתה סגירת מעגל ופעם ראשונה בה היא מגיעה לאתר המסיבה- שהפך לאתר של הנצחה. בהמשך, נפגשו עם אסף זמיר סגן ראש עיריית תל אביב, ביקרו בMIC מרכז השלטון המקומי ועוד.

את המשלחת מלווה העיתונאית הספרדיה פילאר ראולה מברצלונה, לשעבר חברת הקונגרס הספרדי וסגנית ראש עיריית ברצלונה, מרצה מובילה בנושא הקונפליקט במזרח התיכון וקול מוביל בעולם הלטיני בנושא המלחמה באנטישמיות. ראולה משמשת כיו"ר הוועד המנהל של התנועה למאבק באנטישמיות באמריקה הלטינית. "התנועה החלה את פעילותה באמריקה הלטינית ב- 2021, התמורות הפוליטיות שאנו רואים במדינות שונות באירופה, לא פוסחות על היבשת הלטינית; גם במדינות שבאופן מסורתי עמדו לצד ישראל, אנו רואים בדאגה שינוי ברטוריקה מצד המנהיגים הנבחרים", מסביר שי סלמון מנהל מחלקת אמריקה הלטינית בתנועה למאבק באנטישמיות. "הגעתם של ראשי ערים ומושלים ממדינות כמו צ'ילה והונדורס בימים מאתגרים כאלו, מראה על השאיפה להמשך שיתוף פעולה ברמה המוניציפאלית והצורך הבוער להילחם באנטישמיות הגואה באמריקה הלטינית. "אנחנו מאמינים בחשיבות של רתימת מושלים מקומיים וראשי רשויות למאבק בשנאה לישראל, המודל הצליח בשתי יוזמות דומות שהוצאנו לפועל בארה"ב ובגרמניה" מסביר סשה רויטמן-דרטווה מנכ"ל CAM. "לראשי ערים יש יכולת ייחודית להתעמת עם אנטישמיות בצורה פרואקטיבית ברמה המקומית, הם מכירים את הקהילות שלהם הכי טוב והכי מקרוב, ובנוסף יש להם סמכות להניע יוזמות שונות, כמו יוזמות בתחום החינוך, להניע שינויים במדיניות, ולעשות שינוי מוחשי, ההשפעה של ביקור בארץ, מפגש בלתי-אמצעי עם משפחות החטופים, ניצולי הטבח וכוחות ההצלה, מייצר הבנה עמוקה יותר של הצד הישראלי" הוא מדגיש.

קרדיט: CAM

 

 

 

מאמרים נוספים
המירוץ המסורתי "רצים לזכרם" יתקיים בערב יום הזיכרון ברחבי הארץ, ובקרב קהילות יהודיות ברחבי העולם
בצל מלחמת חרבות ברזל, יתקיים בערב יום הזיכרון הקרוב המרוץ...
תשתיות תקשורת לעסקים
תשתיות תקשורת לעסקים
על מנת להעביר נתונים בערוצים טכנולוגיים חדישים, אנו מסתמכים על...
מנכ"ל משרד ההגנה הגרמני, בנדיקט צימר הגיע לביקור עבודה בישראל כאורחו של מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') אייל זמיר
המנכ"לים דנו בתמונת המצב האסטרטגית האזורית ובשיתוף הפעולה הביטחוני בין...
שיפור תנאי שכר, מודל העסקה חדשני ועידוד קליטת עובדים חדשים: משרד הביטחון, צה״ל, משרד האוצר וההסתדרות חתמו על הסכם העסקה חדש לאזרחים עובדי צה״ל
על ההסכם חתמו היום (ג') במשותף שר הביטחון, יואב גלנט,...
כנס החירום של ענף השיפוצים: מנכ"ל רשות האוכלוסין, אייל סיסו: "אפעל לקדם פיילוט להכנסת עובדים פלסטינים לאחר בידוק קפדני"
אתמול (א'), התאחדות קבלני השיפוצים ערכה "כנס חירום להצלת ענף...
"הנשכחות שאי אפשר לשכוח" מכון משואה - עצרת ממלכתית לפתיחת אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה
עצרת הזיכרון הממלכתית לשואה ולגבורה שתיערך באמפיתיאטרון של מכון משואה,...
שגריר גרמניה בישראל מבקר את צייס ואת פארק הייטק צפון במסגרת "יום הייטק"
השגריר נפגש עם בכירי הנהלת חברת ZEISS הגרמנית, היושבת בפארק...
איך לא לפספס תסמינים מדאיגים המעידים על פוסט טראומה?
כולנו חווים סטרס ולחץ במהלך חיי היום יום שלנו, אבל...
יועץ פיננסי אישי
אומרים שהכסף הוא אמצעי ולא מטרה. הדבר בהחלט נכון. כאשר...
"דורות" תורמת לאחים לנשק ולעמותת החתול של בוגרי יחידת 669
יצרנית השום ומוצרי התיבול הקפואים המוכרת, "דורות", ממוקמת בקיבוץ שעל...
דילוג לתוכן