השכרת רכב ב-2020: מה אנחנו צריכים לדעת

0
290
השכרת רכב ב-2020: מה אנחנו צריכים לדעת

השכרת רכב הוא תחום עסקי וותיק וחשוב, שמספק עוד אופציה מעניינת לשימוש ברכב. מבחינת הצרכן, מדובר לרוב בשכירה עבור שימוש קצר מועד, אם כי זו לא האפשרות היחידה. זו היא תמונת המצב בתחום זה, נכון ל-2020:

המודל הקלאסי

הגישה הידועה והוותיקה ביותר, היא שכירת רכב מחברה שמתמחה בכך. השכרת רכב באופן כזה היא שוק מפותח, בו פועלות לא מעט מתחרות איכותיות. לדוגמא: חברת suncar – חברה להשכרת רכב בארץ. בגישה זו, הלקוח לרוב משלם תשלום חודשי קטן עבור השימוש ברכב בלבד (בלי תוספות שירות מיוחדות). משתמשים בכך במיוחד, מי שמחפשים לשכור רכב לטווח קצר ולרוב גם מדובר במספר קטן של רכבים.

ליסינג כהשכרה

אם מדובר בעסקים שמחפשים לשכור רכב, הסיפור שונה מעט. כאן זו תהיה בדרך כלל שכירה לטווח ארוך. כמו כן, במקרים רבים עסקים שוכרים מספר גדול של רכבים – מה שמכונה “צי רכב”. עבור מטרה זו, מתאימה יותר אופציה שמכונה “ליסינג תפעולי”, בה משלמים תשלום קבוע לשכירת הרכבים, יחד עם שירותי אחזקה עבורם. שירותים אלה, הם למשל טיפול בנושא הרישוי וכן בצרכי התחזוקה השוטפת של הרכבים. העברת עול הטיפול ברכבים, מהעסק אל חברה חיצונית (חברת ההשכרה), מקלה על העסק מבחינת מורכבות התפעול השוטף וכוח האדם הדרוש. כמו כן,  היא מאפשרת למקד את המשאבים הקיימים, בכיוונים שמשמעותיים יותר לעיסוקי הליבה העסקיים. לדוגמא, חברה שמפיצה לכל רחבי הארץ מוצר ייחודי שהיא פיתחה, תעדיף להשקיע פחות בעיסוק בצמיגים, טסטים לרכב וכדומה ולהשקיע יותר בשיפור המוצר הייחודי, שיווקו וכן הלאה. מה גם, שהוצאת העיסוק בכך מתבצעת אל גורם שמתמחה ספציפית ברכבים. משמע – הדבר יזכה לטיפול איכותי.

מה עם ליסינג מימוני?

להשלמת התמונה, נזכיר שישנו גם דבר שנקרא ליסינג מימוני, אבל מדובר בעניין שונה לגמרי. ניתן לתאר זאת בקצרה כרכישה ולא שכירה. ב”ליסינג מימוני” (“ליסינג פרטי”) התשלום השוטף על הרכב, הוא למעשה חלק מרכישתו. פה נשאלת השאלה, מה עדיף? השכרת רכב או ליסינג? ובכן, פה תצטרכו להחליט בעצמכם, ולו כי התשובה תלויה בפרמטרים רבים.

שיתופיות בענף הרכב

בשנים האחרונות מתרחב השימוש ברעיון העסקי של שיתופיות חפצים שונים וכך קורה במידה מסוימת גם לגבי רכבים. מדובר אמנם בתופעה שלא ביטלה או דחקה החוצה את שוק השכרת הרכב. אפילו לא קרוב לזה. אבל מי יודע כיצד הדבר יתפתח לבסוף. גם Airbnb בתחום השכרת הדירות, החלה בקטן והפכה לתופעה מאוד בולטת. מצד שני, למרות השפעתה על שוק המלונאות, היא לא החליפה אותו או שינתה אותו כליל. וכך אנו רואים כיום בנושא הרכב, מגוון ניסיונות ומודלים שונים, עם שמות חדשים ומעניינים דוגמת “רכב שיתופי”, “סאבלט” לרכב, Car sharing אוcar pooling . אחד השינויים הבולטים שגישות אלה מביאות, הוא פתיחת האפשרות גם לאנשים פרטיים להרוויח מהשכרה. במקרה זה – מהשכרת רכב פרטי.

לסיכום

למרות ההתפתחויות החדשות המעניינות, הפתרון הקלאסי הוא עדיין הדבר המרכזי בשוק, שאותו מומלץ לבדוק תמיד: השכרה רגילה או ליסינג מימוני לעסקים.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here