טיפול בחרדה ודיכאון אצל מבוגרים

0
354
בריאות הנפש והגוף
Credit: Pixabay.com

חלק מסוים מהאוכלוסייה הבוגרת סובל מחרדה ודיכאון, אשר משבשים את שגרת החיים, פוגעים בתפקוד, ברקימת קשרי זוגיות וחברות, ניהול קריירה ופרנסה ועוד. ניתן להשתלב במסגרת טיפול בחרדות ודיכאון אצל מבוגרים, ולשפר באופן משמעותי את מהלך החיים. טיפול בחרדה ודיכאון כולל למשל טיפול בחרדות ופחדים אצל מבוגרים, כמו גם טיפול בתופעות נוספות שהן כולן חלק ממכלול התופעות של חרדה ודיכאון.

כיצד באים לידי ביטוי חרדה ודיכאון

ראשית חשוב להבין שהסיבות להופעה של חרדה, דיכאון ופחדים הינן מורכבות ורבות, ואצל כל אחד הסיטואציה משולבת ושזורה במבנה הנפש, בהיסטוריה של האדם, בגורמים סביבתיים ועוד. כאשר האדם חווה חרדה הוא למעשה מגיב כך במטרה להגן על עצמו מפני תרחיש של איום או סכנה – שהמטופל תופס כמאיים עליו. כך למשל יכולים לבוא לידי ביטוי תסמינים שונים כמו רעד, סחרחורת, הזעה, דופק מואץ, מתח גופני, נשימה מהירה ולא סדירה, קושי להירדם, דאגה מתמדת ומוגזמת ותסמינים נוספים. טיפול בחרדה ודיכאון מאפשר כאמור לשפר משמעותית את מהלך חייו של המטופל, לאפשר לו לצמוח ולהתפתח ולקיים קשרים זוגיים, לנהל חיי משפחה, ולהתמיד במקום עבודתו.

מטרת הטיפול

בבסיס הכוונה ומטרת הטיפול עומד עיקרון בריאות הנפש והגוף – שהם הראשונים במעלה לתפקוד תקין וחיוני במהלך חיינו. כאשר בריאותנו הגופנית או הנפשית איננה תקינה, אנו מתקשים להתקדם במהלך החיים ולנהל שגרת חיים נורמלית ומאוזנת. טיפול בחרדות ופחדים אצל מבוגרים שם במטרה את המטופל כך שירכוש כלים ומיומנויות אשר יסייעו לו להפחית או לשים לגמרי מאחוריו את מפלס החרדה, הפחד והדיכאון. לא אצל כל אחד חרדות ופחדים מלווים גם בדיכאון.

צוות הטיפול

לפני תחילת הטיפול מתקיים אבחון על ידי הפסיכיאטר המטפל ומטרתו לבנות תוכנית טיפול בהתאמה אישית. במהלך התוכנית עצמו ישנו הצוות הטיפולי המקצועי אשר מלווה את המטופל, מקיים עמו מפגשים, שיחות, תרגילים ואלמנטים שונים שהם חלק ממהלך תוכנית הטיפול. הטיפול כל כולו בפיקוח ראשי של הפסיכיאטר שכמובן מלווה את המטופל, עוקב אחר התקדמותו ומקיים עמו מפגשים ושיחות והתאמה של תרופות ככל שיש צורך, במהלך הטיפול.

מקום הטיפול

הטיפול מתקיים במסגרת פגישות, שיחות ומעקבים בבית המטופל או במקום בו שוהה המטופל במהלך הטיפול. מרכז טיפולי פרטי מקיים גם שהייה חוץ-ביתית כאשר יש בכך צורך. יש מקרים בהם השהייה היא משולבת ולפרקים היא בביתו של המטופל ולעתים היא גם כוללת לינה במקום הטיפול עצמו. “רוח ים” בית מאזן הוא המקום הנכון עבורכם, פנו אלינו עוד היום.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here