למי פונים כשעוברים רשלנות רפואית בחו”ל?

1
429
למי פונים כשעוברים רשלנות רפואית בחו

לצערנו קורה שאנשים יוצאים לטיול בחו”ל ובאופן מפתיע מתגלגלים לטיפול רפואי, כזה שמשאיר טעם רע, ולו כי הטיפול הוביל לפגיעה רפואית, כזו שבקלות היה ניתן למנוע לו הרופא היה שומר על רמת הזהירות הסבירה. כאשר זה קורה טוב לדעת שלמרות שנמצאים מעבר לים ורחוק מחברים ומשפחה, עדיין ניתן לתבוע – עדיין מערכת הצדק פועלת. עם זאת, יש להיות ערים לכך שהעניין עומד להיות מסועף, שכן נדרשת בחינה של מגוון היבטים נוספים.

היכן תובעים?

על אלו היבטים מדובר? לעיתים על הגוף הפוגע להגיע לארץ בכדי שיתאפשר למסור לידיו את מסמכי התביעה. אם אכן הגיע ארצה והועבר לידו כתב התביעה, אפשר להמשיך בתהליך, אך רק לאחר שהסכים לנהל את התביעה בבית המשפט הישראלי. כמו כן, יש להיות ערוכים לכך שאופי ההתנהלות תושפע מהתקנות שנהוגות במדינה שבה אירעה הרשלנות, אך לא בכל מקרה, וכמובן שלא תמיד הדיון ינוהל בארץ. כיצד אם כן ניתן לדעת? זאת תוכלו לבדוק עם עורך דין בתחום – לאחר שהוא יבחן באופן פרטני ומעמיק את חוקי המדינה ואת פרטי המקרה.

מומחה מקומי

לאור הנאמר, יש לקחת בחשבון שלעיתים מתעורר הצורך להיעזר הן בעורך דין ישראלי והן בעורך דין שבקיא בחוקי המדינה שבה אירעה הרשלנות, וזאת על מנת שהמקרה יישקף הן את החוק הישראלי והן את החוק המקומי. מכאן שגם בכל הנוגע לבחינת חוות דעת רפואית המשימה נחשבת יותר סבוכה, וזאת כי צריך למצוא מומחה בתחום הרפואי שמגיע מהארץ הזרה, ולעיתים גם יש צורך לשלם הוצאות משלימות, קרי הוצאות שנוגעות לטיסה ולינה. מסקנה? התהליך אינו רק יותר סבוך אלא גם יותר יקר.

צעד ראשון – ייעוץ מקצועי

אם אכן נתקלים במקרה לא נעים מעין זה, בו גם נדרשים לעבור טיפול רפואי בחו”ל וגם יוצאים ממנו עם נזק רב, טוב לדעת שניתן להיעזר בחוק על מנת להשיג צדק לצד פיצוי, אך גם חשוב ביותר לדעת שאם מבקשים לצלוח את התהליך כהלכה, הרי שהצעד הראשון הנו לפנות אל עו”ד מנוסה ומקצועי בתחום רשלנות רפואית, ואף אל כזה שמתמחה במקרים שנוגעים לרשלנות רפואית שמקורה בחו”ל.

משתנים משפיעים

אם נסכם, נציין שבדרך כלל במקרים מעין אלו העניין נידון במדינה שבה אירעה הרשלנות, אך לא חסרים סעיפים בחוק שעשויים לקבוע אחרת, ולו בהתאם ל”כלל התפיסה” שבעקבותיו קופצים על ההזדמנות שבה הרופא המטפל מבקר בארץ ומוציאים נגדו “מסמכי תביעה”, או פשוט כיוון שהנתבע הסכים מרצונו החופשי שהתביעה תיערך כאן בארץ. כמו כן, קיימים משתנים משפיעים נוספים, קרי זיקה חזקה של הנתבע למדינת ישראל. מסקנה? קיימים לא מעט משתנים שמשפיעים על התמונה ועל כן אין לוותר מראש רק כי תביעה בארץ זרה נשמעת מורכבת. מכאן שהצעד הראשון תמיד זהה – בין אם מדובר בתביעה שנערכת בארץ ובין אם מדובר בתביעה שנערכת בחו”ל – מוצאים עו”ד מקצועי ועוברים ייעוץ ראשוני שאינו מחייב.

הערה 1

  1. חנות אופטיקה ברחובות אופטיקה אורביטה מציעה מבחר עצום של משקפי ראייה, משקפי שמש ועדשות מגע, בהתאמה אישית. צוות האופטיקה מבצע בדיקות ראייה במטרה לשמור על בריאות העין

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here