מה זה מבחן ADL והאם זה הגיוני שהוא יקבע אם אדם נחשב לסיעודי?

מה זה מבחן ADL והאם זה הגיוני שהוא יקבע אם אדם נחשב לסיעודי?
קרדיט PIXABAY

יש רגעים בחיים שבהם מחלה או זקנה יביאו אדם למצב שבו הוא מוגדר כאדם סיעודי, כלומר מי שאינו יכול לדאוג לצרכי המחייה הבסיסיים שלו בעצמו. כמובן שלהגדרה הזו יש השלכות רבות, החל מפתרונות שצריך למצוא עבור אותו אדם ועד לשאלות של פיצויים ומענקים שניתן לקבל מביטוח לאומי. בדיוק לצורך האבחנה הזאת יש מבחן מיוחד בשם ADL שמטרתו היא להגדיר האם אדם אכן נחשב לסיעודי. בכתבה הזאת ננסה להסביר לכם את כל מה שחשוב על המבחן הזה ולנסות להבין האם זה אכן הגיוני שזהו הפרמטר שקובע אם אדם סיעודי או לא. 

על מבחן ADL

מטרתו של מבחן ADL היא לקבוע האם אדם הוא סיעודי או לא, כדי לקבל אבחנה ברורה ומדויקת וזאת על מנת לקבל את זכויות חולה סיעודי בחוק, אם האדם זכאי להן. 

אם כך, מבחן ADL או בשמו המלא Activities of Daily Living, הוא כזה שמטרתו לבחון את התפקוד הבסיסי של אדם בחיי היומיום. המבחן הזה בעצם משלים את הקריטריונים שקבע המוסד לביטוח לאומי, שגם שולח נציגים על מנת לבחון את הבקשות לקבלת קצבה מאנשים סיעודיים. מידת העצמאות של כל אדם במבחן ADL נקבעת, בין היתר, על פי הפרמטרים הבאים:

  • אכילה – כאן מדובר לא רק על היכולת לאכול באופן עצמאי, אלא גם על היכולת להכין אוכל באופן עצמאי, לחמם ולהגיש אותו ולקנות מצרכים מהסופר. בנוסף בוחנים האם האדם מסוגל ליטול תרופות ללא סיוע חיצוני מאדם אחר. 
  • שכיבה וקימה מהמיטה – עוד דבר שבוחנים הוא האם האדם מסוגל לעבור למצב שכיבה במיטה ולחלופין האם הוא מסוגל לעמוד בעצמו על הרגליים. כמו כן בוחנים האם עצם הפעולות הללו עלולות לגרום לנפילה ולהחמרה במצב הפיזי. 
  • רחצה – לא רק היכולת להתקלח באופן עצמאי, אלא גם האפשרות להיכנס ולצאת לבד מהמקלחת. 
  • התפשטות/התלבשות – האם האדם מסוגל ללבוש ולפשוט את הבגדים שלו בעצמו או שהוא זקוק לעזרה בפעולה הזאת. 
  • ניידות בתוך הבית – האם האדם מסוגל להתנייד באופן עצמאי בבית הוא שחייב עזרה כדי להגיע ממקום למקום. 
  • שליטה על סוגרים – האם האדם מסוגל לשלוט על סוגריו ולהתאפק והאם הוא מסוגל להגיע לבד לשירותים להתפנות. 
  • צורך בהשגחה – האם בעקבות פגיעה במצב הקוגניטיבי או הפיזי של אדם הוא זקוק להשגחה וטיפול 24/7 שבלעדיהם הוא עלול לסבול מנזק או החמרה במצב. 

החסרונות של המבדק

כמובן שמבחן ADL אינו מושלם ומגיעות איתו לא מעט בעיות. בראש ובראשונה, הבעיה הברורה ביותר היא העובדה כי המבדק הזה עשוי להיות די מביך עבור אנשים, או שבמקרים מסוימים יכולים להרגיש כי המבחן לא שיקף את המצב האמיתי של האדם. עם זאת, נראה כי עד היום לא הצליחו למצוא דרך אחרת כדי לקבוע את הכשירות והמצב הרפואי של אנשים, והמבחן הזה אכן מאפשר זאת. 

האם ניתן לערער על התוצאות שלו?

בהחלט. פעמים רבות האבחנה היא לא חד משמעית, ולרוב חברות ביטוח וביטוח לאומי לא ימהרו לשלם כספים לאנשים סיעודיים. אם מבחן מסוים קבע כי אדם איננו סיעודי, למרות שברור לכולם בסביבתו כי זהו אדם שזקוק לעזרה וסיוע לתפקודים בסיסיים, ניתן בהחלט להיעזר במומחים בתחום ולערער על התוצאות של המבחן. אז בשורה התחתונה, ייתכן שהוא אינו מושלם, אך מדובר בכלי שיכול לקבוע מול הרשויות הרלוונטיות האם מדובר באדם סיעודי הזכאי לזכויות שונות בחוק.  

מאמרים נוספים
חג שבועות בפתח ובמד"א ממליצים כיצד להישמר
לקראת חג שבועות שיחול ביום שלישי, ה' בסיון (11.5), במד"א...
לרגל יום המודעות וההזדהות עם עיוורים ולקויי ראייה בישראל המתקיים ב- 6/6
הלן דורון בשיתוף עמותת "מגדל אור" מגייסים עשרות עיוורים ולקויי...
סדנת אמפתיה וחמלה עצמית לקהילה
סדנה מקוונת לבני משפחה של אנשים המתמודדים עם קושי נפשי...
איך יודעים שבא אביב? מתגרדים סביב סביב
אתם סובלים מפריחה דווקא עכשיו? אתם לא לבד: אחד מכל...
מחקר חדש מגלה שעדשות משקפיים מסננות צבע משפרות משמעותית את התפקוד הקשבי של רבים מהמתמודדים עם הפרעת קשב וריכוז
מחקר חדש ופורץ דרך מגלה כי קיימת חשיבות עליונה בהפחתת...
"פרוייקט צוותי מגן" של מגן דוד אדום ממשיך להתהוות בימים אלו, המטרה: תגובה מיידית בהנגשת טיפול רפואי מהיר על ידי אנשי קהילה בפריפריה ובערים
מאז תחילת מלחמת "חרבות ברזל", וכחלק מהיערכות מגן דוד אדום...
מטפלת סיעודית
למה מומלץ להעזר במטפלת סיעודית
מטפלת סיעודית, הידועה גם כסייעת סיעודית מוסמכת או עוזרת אחות,...
העובד קיבל דואר אלקטרוני זועם ולקה בהתקף לב
לאחר מאבק משפטי הכיר בו הביטוח הלאומי כ"נפגע עבודה" *...
"ככלות כוחי אל תעזבני..." לרגל יום הקשיש הבינלאומי עמותת שניר יוזמת פעילות ייחודית למען הקשישים בישראל. תגייס כספים לצורך ביצוע טיפולי שיניים עבור הקשישים הזקוקים לטיפולים אלו בדחיפות
לרגל יום הקשיש הבינלאומי שנקבע על ידי ארגון האומות המאוחדות,...
ממשיכים את שיתוף הפעולה למען תושבי ישראל
מגן דוד אדום והוועד הבינלאומי של הצלב האדום (ICRC) חתמו...
דילוג לתוכן