מותר ואסור בהריון

מותר ואסור בהריון

תקופת ההריון היא תקופה המאלצת אותנו להכנס למסגרת של כללים ברורים בחזקת מותר ואסור בהריון. כללים אלו נועדו כדי לשמר את בריאות היולדת וכן לוודא שלא תחול כל פגיעה בעובר שברחמה בעת ההריון וכי התינוק שיוולד יהיה בריא וחף מכל מחלה שיכולנו למנוע. אז מהם אותם כללים של עשה ואל תעשה?

תזונה בהריון
תפריט ההריון צריך להיות תפריט מאוזן המשלב את כל אבות המזון וכן ויטמינים ומינרלים. יתכן כי ימליץ לנו הרופא על תפריט מסויים כדי להעשיר מזונות מסויימים יותר, או ימליץ על תוספי תזונה כגון אבץ או חומצה פולית. מומלץ להמנע ממזון שאינו מבושל כראוי, כגון בשר נא, סושי, מאכלי ים, ביצה רכה או ביצה עין. כמו כן, מומלץ להמנע ממזונות המכילים ביצים כגון מוס שוקולד, רטבים כגון אלף האיים, וכן מזון לא מפוסטר כגון מיצים טבעיים או חלב לא מפוסטרים.

ספורט בהריון
יש הגורסים כי בתקופת ההריון יש לחדול מכל פעילות ספורט, אך טעות בידם. ספורט הוא בריא ומומלץ, גם בתקופת הריון, כל עוד זה נעשה תוך שיקולים סבירים ובצורה נכונה. לעתים, במקרים של הפלות חוזרות או שמירת הריון נדרש להמנע מספורט ונתבקש למנוחה, אך ברוב המקרים נוכל לעשות בפעילויות ספורט "סולידיות" שאינן מהוות סיכון לפגיעה באם ובעובר: שחייה, הליכה, פעילות בחדר כוח, לעתים גם ריצה (אם יש הרגל שכזה מלפני ההריון).

עבודות בית
אין צורך להשבית את מטלות הבית למשך ארבעים שבועות, או להעזר בשרותי עוזרת אם לא עשינו זאת טרם הכניסה להריון. ניתן להמשיך לעסוק בפעילויות ומטלות הבית השונות, תוך שמירה שלא להחשף לאבק, תרסיסים שונים, וריחות של חומרי ניקוי. כמו כן, מומלץ לא לטפס או להתאמץ מעבר לסביר כדי להמנע מפגיעה פתאומית ולא צפוייה.

הריון ובריאות
תרופות מסויימות שאנו רגילים לקחת יתכן ונוכל להמשיך לצרוך, כמובן תחת השגחת רופא. באופן דומה ויטמינים שונים ותוספי מזון שלקחנו בעבר דורשים בדיקה מחודשת בזמן הריון. אין מניעה עקרונית מפני חיסונים או ביצוע צילומי רנטגן, אך שוב, הכל באישור רופא ובהתאם לצרכים של היולדת.

הרגלים נוספים בהריון
חשוב לקיים אורך יום מסודר, לאכול בריא ומסודר ולישון בצורה מסודרת מספיק שעות בלילה, כדי לאזור כוחות לאם ולעובר. אין מניעה לטייל בארץ ואף בחו"ל, אך מומלץ להערך לכך בהתאם. אמבטיות חמות או ג'קוזי אינם מומלצים בשל פגיעה אפשרית שעלולה לגרום למומים לעובר. מומלץ להמנע ממתחים או מצבים נפשיים, ובעת הצורך ניתן להעזר ביוגה בהריון או מדיטציות שונות.

מאמרים נוספים
חג שבועות בפתח ובמד"א ממליצים כיצד להישמר
לקראת חג שבועות שיחול ביום שלישי, ה' בסיון (11.5), במד"א...
לרגל יום המודעות וההזדהות עם עיוורים ולקויי ראייה בישראל המתקיים ב- 6/6
הלן דורון בשיתוף עמותת "מגדל אור" מגייסים עשרות עיוורים ולקויי...
סדנת אמפתיה וחמלה עצמית לקהילה
סדנה מקוונת לבני משפחה של אנשים המתמודדים עם קושי נפשי...
איך יודעים שבא אביב? מתגרדים סביב סביב
אתם סובלים מפריחה דווקא עכשיו? אתם לא לבד: אחד מכל...
מחקר חדש מגלה שעדשות משקפיים מסננות צבע משפרות משמעותית את התפקוד הקשבי של רבים מהמתמודדים עם הפרעת קשב וריכוז
מחקר חדש ופורץ דרך מגלה כי קיימת חשיבות עליונה בהפחתת...
"פרוייקט צוותי מגן" של מגן דוד אדום ממשיך להתהוות בימים אלו, המטרה: תגובה מיידית בהנגשת טיפול רפואי מהיר על ידי אנשי קהילה בפריפריה ובערים
מאז תחילת מלחמת "חרבות ברזל", וכחלק מהיערכות מגן דוד אדום...
מטפלת סיעודית
למה מומלץ להעזר במטפלת סיעודית
מטפלת סיעודית, הידועה גם כסייעת סיעודית מוסמכת או עוזרת אחות,...
העובד קיבל דואר אלקטרוני זועם ולקה בהתקף לב
לאחר מאבק משפטי הכיר בו הביטוח הלאומי כ"נפגע עבודה" *...
"ככלות כוחי אל תעזבני..." לרגל יום הקשיש הבינלאומי עמותת שניר יוזמת פעילות ייחודית למען הקשישים בישראל. תגייס כספים לצורך ביצוע טיפולי שיניים עבור הקשישים הזקוקים לטיפולים אלו בדחיפות
לרגל יום הקשיש הבינלאומי שנקבע על ידי ארגון האומות המאוחדות,...
ממשיכים את שיתוף הפעולה למען תושבי ישראל
מגן דוד אדום והוועד הבינלאומי של הצלב האדום (ICRC) חתמו...
דילוג לתוכן