מותר ואסור בהריון

0
2887

תקופת ההריון היא תקופה המאלצת אותנו להכנס למסגרת של כללים ברורים בחזקת מותר ואסור בהריון. כללים אלו נועדו כדי לשמר את בריאות היולדת וכן לוודא שלא תחול כל פגיעה בעובר שברחמה בעת ההריון וכי התינוק שיוולד יהיה בריא וחף מכל מחלה שיכולנו למנוע. אז מהם אותם כללים של עשה ואל תעשה?

תזונה בהריון
תפריט ההריון צריך להיות תפריט מאוזן המשלב את כל אבות המזון וכן ויטמינים ומינרלים. יתכן כי ימליץ לנו הרופא על תפריט מסויים כדי להעשיר מזונות מסויימים יותר, או ימליץ על תוספי תזונה כגון אבץ או חומצה פולית. מומלץ להמנע ממזון שאינו מבושל כראוי, כגון בשר נא, סושי, מאכלי ים, ביצה רכה או ביצה עין. כמו כן, מומלץ להמנע ממזונות המכילים ביצים כגון מוס שוקולד, רטבים כגון אלף האיים, וכן מזון לא מפוסטר כגון מיצים טבעיים או חלב לא מפוסטרים.

ספורט בהריון
יש הגורסים כי בתקופת ההריון יש לחדול מכל פעילות ספורט, אך טעות בידם. ספורט הוא בריא ומומלץ, גם בתקופת הריון, כל עוד זה נעשה תוך שיקולים סבירים ובצורה נכונה. לעתים, במקרים של הפלות חוזרות או שמירת הריון נדרש להמנע מספורט ונתבקש למנוחה, אך ברוב המקרים נוכל לעשות בפעילויות ספורט “סולידיות” שאינן מהוות סיכון לפגיעה באם ובעובר: שחייה, הליכה, פעילות בחדר כוח, לעתים גם ריצה (אם יש הרגל שכזה מלפני ההריון).

עבודות בית
אין צורך להשבית את מטלות הבית למשך ארבעים שבועות, או להעזר בשרותי עוזרת אם לא עשינו זאת טרם הכניסה להריון. ניתן להמשיך לעסוק בפעילויות ומטלות הבית השונות, תוך שמירה שלא להחשף לאבק, תרסיסים שונים, וריחות של חומרי ניקוי. כמו כן, מומלץ לא לטפס או להתאמץ מעבר לסביר כדי להמנע מפגיעה פתאומית ולא צפוייה.

הריון ובריאות
תרופות מסויימות שאנו רגילים לקחת יתכן ונוכל להמשיך לצרוך, כמובן תחת השגחת רופא. באופן דומה ויטמינים שונים ותוספי מזון שלקחנו בעבר דורשים בדיקה מחודשת בזמן הריון. אין מניעה עקרונית מפני חיסונים או ביצוע צילומי רנטגן, אך שוב, הכל באישור רופא ובהתאם לצרכים של היולדת.

הרגלים נוספים בהריון
חשוב לקיים אורך יום מסודר, לאכול בריא ומסודר ולישון בצורה מסודרת מספיק שעות בלילה, כדי לאזור כוחות לאם ולעובר. אין מניעה לטייל בארץ ואף בחו”ל, אך מומלץ להערך לכך בהתאם. אמבטיות חמות או ג’קוזי אינם מומלצים בשל פגיעה אפשרית שעלולה לגרום למומים לעובר. מומלץ להמנע ממתחים או מצבים נפשיים, ובעת הצורך ניתן להעזר ביוגה בהריון או מדיטציות שונות.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here