מי המציא את המתקנים מתנפחים?

0
3842

מי המציא את המתקנים מתנפחים אשר כל הילדים מאוד אוהבים , האם מישהו חשב איך לשמח ילדים קטנים עם מתקנים מתנפחים ענקיים שאפשר להזמין כמעט לכל מקום בעולם בו רוצים לחגוג ולשמח ילדים? ובכן למתקנים מתנפחים יש היסטוריה קצת שונה וממש במקרה יש לנו את הרעיון האדיר הזה שנקרא מתקנים מתנפחים.

המתקן המתנפח הראשון נוצר בשלהי 1959 על ידי ג’ון סקרלוק מארצות הברית , וכמו הרבה המצאות מדהימות וחשובות בחיינו , גם ההמצאה זו נולדה ממש במקרה.

ג’ון סקרלוק תכנן כיסוי מתנפח מעין גג מתנפח ענקי שנועד לכסות מגרשי טניס, בריכות שחייה ושטחים גדולים אחרים כדי להגן עליהם מפני השמש היוקדת ,הגשם ולכלוך ולשם תחזוקה תקינה.
באחד הימים בעודו עובד ותופר את המתקן שישמש כגג ענק הוא ראה את העובדים שלו קופצים בהנאה על המתקן המתנפח למרות שלא היו אמורים לעמוד עליו בכלל. הפעולה של הקפיצה על המתקן וניפוחו מחדש גרמה להם להנאה גדולה והם קפצו והשתוללו במשך שעות ארוכות. לפתע עלה במוחו הרעיון: “אם העובדים שלי קופצים ונהנים על הכיסוי המתנפח הזה, אולי אייצר מתקן מתנפח שכל ייעודו הוא שיקפצו , וישתוללו עליו?”
בשלב זה ג’ון שב לשולחן השרטוטים ותכנן את המתקן המתנפח האב טיפוס הראשון שלו

למתקנים המתנפחים הראשונים הוא קרא SPACE WALKS וזה היה גם שם החברה שהוא פתח ליצור מתקנים מתנפחים. בתחילת דרכו הוא ייצר מתקנים מתנפחים שהורכבו מבסיס גדול ורחב ללא דפנות וקירות.עם הזמן הוא הוסיף לבסיס קירות שיגנו מפני נפילה ויתנו למקנים מתנפחים נפח וצבע שימשכו את הילדים.
בשנת 1969 הוא התחיל לייצר מתקנים מתנפחים בצורות של חיות , טירות ושאר צורות שמשכו מאוד את הילדים ושדרגו את המראה המשעמם של מתקנים מתנפחים הראשונים.
ובשנת 1969 זו התקיימה השכרת מתקנים מתנפחים ראשונה: אשתו פרנסס התחילה להשכיר את המתקנים מתנפחים תמורת 19.00 דולר ליממה מכיוון שלרכוש אותם היה דבר בלתי אפשרי בגלל מחירם היקר רוב הרוכשים היו קרקסים גדולים אשר נדדו בכל רחבי העולם.
עם השנים והביקוש הרב שנוצר נכנסו עוד ועוד יצרנים לשוק עם אלפי דגמים וצורות אותן אנו יכולים לראות היום. בישראל שלנו, המתקנים המתנפחים מאוד פופולאריים בקרב הילדים ואף בקרב מבוגרים רבים, וניתן למצוא אותם כמעט בכל אירוע החל הימי הולדת וכלה בימי סטודנט , מסיבות ,אירועים משפחתיים ועוד.
אז לאחר שאתם מכירים את היסטורית מתקנים מתנפחים אתם מבינים שהדברים המוצלחים הומצאו
בטעות ולאחר שינוי יעוד מגיעים למוצרים שאנו משתמשים ביום יום ולנו הם נראים כחלק בלתי נפרד מחיינו.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here