תוכנית המצויינות במדעי כדור הארץ בשיתוף כפר הנוער עיינות

תוכנית המצויינות במדעי כדור הארץ בשיתוף כפר הנוער עיינות
צילום עיינות

במהלך השנה האחרונה חברו יחד כפר הנוער עיינות- נעמת ומכון דוידסון להקמה וגיבוש תכנית לימודים למצוינות במדעי כדור הארץ. בתוכנית החדשה משתתפים  תלמידי נעל״ה בעיינות – נעמת שעלו מ 7 מדינות שונות לישראל ללמוד בתוכנית. בין השאר עלו תלמידים מגרמניה, ארה"ב וקנדה. התוכנית פותחה ע"י מכון דוידסון לחינוך מדעי במכון ויצמן, הינה רב תחומית, בדגש על תחום מדעי כדור הארץ, ותקנה למשתתפים ידע במגוון נושאים כמו גם יכולות חקר, למידה עצמאית ולמידה שיתופית.

בכל שנה ייחשפו התלמידים לתכנים מגוונים וייחודים. בשנה הראשונה, במקביל ללימודי אולפן בעברית לתלמידים הבאים מחו"ל יערכו מפגשים שבועיים של למידה פעילה, במסגרתם ילמד כל פעם קונספט מדעי פיזיקאלי אחר, ילמדו מושגים מדעיים חשובים בעברית, כשהבנת החומר תעשה באמצעות בניית דגמים שממחישים את העקרונות המדעיים שנלמדו. פעם בחודש ישולבו ביקורים במעבדות מכון ויצמן למדע (שמדורג בין מכוני המחקר המובילים בעולם), יערכו ניסויים במגוון תחומים במעבדות החדישות של מכון דוידסון, יחשפו למחקרים מחזית המדע ויכירו באופן בלתי אמצעי מדענים ומדעניות ממכון ויצמן.

בהמשך, תלמידי המסלול ישתלבו בתוכנית המגמה הארצית למדעי כדור הארץ יחד עם תלמידים ישראלים נוספים מכל רחבי הארץ וישתתפו בקורסים וסדנאות בתחומים שנמצאים היום בחזית המדע, כדוגמת מדעי המוח, מדע חישובי, בינה מלאכותית ועוד.

באירוע השקת התוכנית נכחו אנשי אקדמיה ובכירים נוספים. ביניהם, פרופסור אלון חן – נשיא מכון וייצמן, ד"ר לאית בן דוד מנהלת מכון דוידסון לחינוך מדעי, ישעיהו יחיאלי – מנהל תוכנית נעל"ה, עליזה שרייר – המפקחת על תוכנית נעל"ה במנהל לחינוך התיישבותי ויהורם לוי – מנעמת ומנהל כפר הנוער עיינות נעמת – נעם שפר.

באירוע נשאו דברו אנשי המקצוע והתלמידים וביטאו את התרגשותם מקיום התוכנית בארץ וייחודה מעצם השילוב עם תוכנית נעל"ה.

רחלי פרץ, מנהלת תוכנית נעלה בכפר הנוער עיינות – נעמת הודתה לשותפים הרבים, וציינה בדבריה כי לאחר שנה של עבודה מאומצת, היא "שמחה להודיע בהתרגשות על  יישום תוכנית מדעית  בת 4 שנים בדגש על מדעי הארץ".

עליזה שרייר, המפקחת על תוכנית נעל"ה במנהל לחינוך התיישבותי הוסיפה כי מדובר מבחינתה יום חג לחינוך ולהשכלה. "תלמידי נעלה באים מכל קצווי תבל והשיתוף הזה יתרמו רבות לתלמידים בתחום המצוינות המדעית וכאן יזרעו הזרעים הראשונים למדעני העתיד"

ד"ר ליאת בן דוד במכון דוידסון, שיתפה בתפיסתה על חשיבות העלייה בשילוב מדע למען חברה טובה יותר, "הבחירה שלכם לעשות עלייה ולשלב אותה עם מדע הוא שילוב טבעי לאלו שמחפשים את טובת הכלל ויצירת עתיד טוב לכולנו".

אווילין ביילין הקנדית, תלמידה בתוכנית למצוינות בכפר הנוער עיינות נעמת ציינה באירוע כי, היא גאה להיות חלק מהתוכנית. "מדעים בשבילי זה לא רק נושא שלומדים בבית הספר, הוא כלי לגלות את העולם מסביבי. הוא ההזדמנות להפוך למדענים וליצור שינוי. עבורי זו זכות להיות חלק מהתוכנית ולגלות את המדעים בדרך ייחודית".

ההשקה שודרה בלייב בזום והשתתפו בה הורי התלמידים מרחבי העולם.

 

 

 

 

 

מאמרים נוספים
חברת סמסונייט ישראל תעניק חסות לנבחרת הספורטאים ולסגל המקצועי שייצג את ישראל באולימפיאדת פריז 2024
קבוצת רולטיים, היבואנית הרשמית והבלעדית של חברת סמסונייט בישראל מזה...
משהו קטן וטוב לשדרוג חווית הצפייה במשחקי היורו am:pm ובירה מלכה בשיתוף פעולה חדש: משיקות מהדורה מוגבלת של בירה קלילה ומרעננת TLV Blond Ale
לאור הצלחת שיתוף הפעולה שהשיקו בספטמבר האחרון, am:pm, רשת הסופרמרקטים...
מרכז מורשת יהדות בבל פותח קורס ללימוד ערבית יהודית עיראקית
בימי שלישי בשעות 20:10-21:30 החל מה-2.7 מפגשים בזום בני שעה ועשרים...
בקרת כניסה ממוחשבת
מערכת בקרת כניסה ממוחשבת היא מערכת אשר מאפשרת להכניס רק...
ספריו של דרור שגב במחיר מיוחד לשבוע הספר העברי: 19.25 ₪ לאורך כל חודש יוני באתר המחבר
את שבוע הספר העברי חנכנו בישראל לראשונה בדצמבר 1925. הרעיון נבט...
חג שבועות בפתח ובמד"א ממליצים כיצד להישמר
לקראת חג שבועות שיחול ביום שלישי, ה' בסיון (11.5), במד"א...
לרגל יום המודעות וההזדהות עם עיוורים ולקויי ראייה בישראל המתקיים ב- 6/6
הלן דורון בשיתוף עמותת "מגדל אור" מגייסים עשרות עיוורים ולקויי...
טיולון מומלץ לטיסה
טיולון מומלץ לטיסה
טיסה היא חוויה שכולנו מחבבים, חלקנו רגילים יותר לחוות בתדירות...
קהילת המילואימניקים – דור הניצחון: "איפה שיש ואקום אנחנו שם למען המדינה"
תנועת "המילואימניקים – דור הניצחון", שהוקמה במהלך מלחמת "חרבות ברזל",...
חברת הפוד-טק הישראלית Better Juice ltd. קיבלה את אישור GRAS Panel Self Affirmation, תקן הקובע שהטכנולוגיה עליה מבוסס הסטארט-אפ בטוחה לשימוש ובכפוף לסטנדרטים של ה- FDA
Better Juice, מחממת הפודטק-The Kitchen של שטראוס, מחזקת את מעמדה...
דילוג לתוכן